Od razu na wstępie zaznaczę, że mój synek w grudniu 2017 skończy trzy lata, czyli w chwili obecnej ma 2 lata i 9 miesięcy. W swoim życiu przechodził różne okresy związane ze snem. Były miesiące cudowne, bywało też mniej kolorowo, natomiast generalnie mogę spokojnie stwierdzić, że moje dziecko samo zasypia i śpi przez całą noc, w swoim pokoju. I dzieje się tak odkąd skończył trzeci miesiąc swojego życia – od kiedy przestał spożywać w nocy jakiekolwiek posiłki.

Od samego porodu bardzo ważny dla mnie był sen. Jestem osobą, która jeśli dobrze się nie wyśpi, cały dzień ma do tyłu, dlatego praca nad tym, żeby moje dziecko ładnie spało była dla mnie bardzo istotna. Cały czas starałam się jednak patrzeć w przyszłość, wykształcać w dziecku dobre nawyki związane ze snem więc nie decydowałam się na drogę na skróty, ani na stosowanie rozmaitych ułatwiaczy zasypiania. Jedyny wyjątek zrobiłam dla smoczka.

Trudne dobrego początki – pierwsze trzy miesiące

W szpitalu nie było opcji, żeby zastosować jakiekolwiek reguły, bo na sali nie byłam sama, panie obok musiały mieć przez całą dobę włączone światło, a dzieci budziły się każde o innej porze, także postanowiłam dać sobie te kilka dni spokoju i delektować się lekkim chaosem panującym wokół. Po powrocie do domu jednak, od pierwszego dnia zaczęłam stosować reguły rytmu dobowego. Mają one na celu wykształcenie w dziecku nawyku, że w nocy śpimy dużo, a w dzień mało. Noworodkowi jest wszystko jedno czy akurat jest dzień, czy noc. Chce spać to śpi, nie chce – to nie. Dlatego jeśli w porę nie nauczymy go panujących u nas zwyczajów, może stać się tak (może – nie musi), że dziecku zupełnie wszystko się poprzestawia. Przesypiać będzie cały dzień, a na zabawę będzie miało ochotę w nocy.
Reguły, które sama stosowałam obejmowały na początku 12 godzin snu nocnego, przerywanego oczywiście na karmienie w miarę potrzeb dziecka (ponieważ Michał przybierał wspaniale na wadze nie musiałam go wybudzać co kilka godzin, karmiłam go wtedy kiedy obudził się sam) oraz 5,5 godziny snu w ciągu dnia – w różnych odstępach i o różnych porach. W sumie na początku moje dziecko przesypiało około 17,5 godzin na dobę. Na inne aktywności pozostawało więc tylko 6,5 godziny. O ile sen nocny nie był regulowany, to sen w ciągu dnia odbywał się zawsze „od, do”. Oznacza to, że po określonym czasie wybudzałam delikatnie dziecko i następował moment karmienia, aktywności, kąpieli itp. Żadna z tych rzeczy nie działa się gwałtownie, a Michał zawsze (prawie) budził się z uśmiechem na ustach. Stosowanie tych reguł pozwoliło dziecku na opanowanie nawyku – sen w nocy, zabawa w dzień, a mi na długi i spokojny odpoczynek wtedy, kiedy tego potrzebowałam.
Od początku ważne były też zasady układania do snu. Cały proces zawsze przebiegał w ten sam sposób, kładliśmy dziecko zawinięte w kocyk (żeby wyeliminować odruch moro), w jego łóżeczku, w maksymalnie zaciemnionym pokoju. Ponieważ robiliśmy tak od początku, zazwyczaj Michał zasypiał od razu. Jeśli jednak miał gorszy moment, dawaliśmy mu znać, że jesteśmy w pobliżu lekko go dotykając, albo cichutko szumiąc: „ciiii”. Kiedy nie chciał się wyciszyć dawaliśmy mu smoczek, który wyciągaliśmy jak tylko zasnął. Tutaj od razu zaznaczę, że z tej praktyki z lenistwa zrezygnowaliśmy i już wkrótce Michał spał ze smoczkiem całą noc. W pewnym momencie synek dostał też „Kicusia”, swoją ukochaną przytulankę, bez której spanie przestało być możliwe. Z Kicusiem nie rozstaje się do dziś.
Utrzymanie tych zasad wymagało od nas dużo samozaparcia. Stosowanie reguł i wędrowanie na nocne karmienia z jednego pokoju do drugiego nie były łatwe i wiele razy miałam ochotę wziąć Michała do siebie. Na szczęście jednak wystarczyło mi siły i uporu.

Reguły do roczku

Takich restrykcyjnych reguł trzmaliśmy się mniej więcej do skończenia przez Michała roku. Oczywiście cała rutyna ulegała w tym czasie zmianie conajmniej kilka razy tak, że w wieku jednego roku dziecko przesypiało w ciągu nocy 12 godzin, a w ciągu dnia już tylko 3. Wszystkie procedury pozostały jednak niezmienne, a dziecko potrzebowało mniej więcej tygodnia, żeby przyzwyczaić się do nowej rutyny. W odpowiednim czasie zrezygnowaliśmy też z owijania dziecka w kocyk i zastąpiliśmy go lekkim śpiworkiem. Takie rozwiązanie ma ten plus, że dziecko się samo nie odkryje, a co za tym idzie nie obudzi się w środku nocy z zimna. Pierwszy rok Michała wyglądał mniej więcej tak, że robił się senny wtedy, kiedy przychodziła pora na spanie, a sam wybudzał się wtedy, kiedy był na to czas. Koło szóstego miesiąca przesunęliśmy mu godzinę pobudki z 7:00 na 8:00, ponieważ taka godzina odpowiadała nam bardziej ze względu na nasze prace. Około 7 miesiąca Michał zaczął wybudzać się wcześniej ze swojej popołudniowej, poobiedniej drzemki. Trwało to jednak kilka tygodni, zazwyczaj udawało się go uspokoić smoczkiem, a następnie wszystko wróciło do normy.
Kiedy Michał skończył rok, zaczęły się też problemy z zasypianiem wieczorem. Cała procedura „usypiania” potrafiła trwać nawet dwie godziny. Ważne jednak było to, żeby nie zmieniać reguł, poświęcić trochę więcej czasu na uspokojenie dziecka i zapewnienie go, że jesteśmy w pobliżu, jednak bez podnoszenia z łóżeczka, bez kołysania, rozbudzania, zapalania światła, no i na pewno bez dodatkowego karmienia. Być może to chwilowe rozchwianie spowodowane było skokiem rozwojowym, być może Michał zaczynał mieć już swoje zdanie w pewnych kwestiach i nie w smak mu było zakończenie zabawy akurat wtedy, jednak utrzymanie naszych zasad spowodowało, że po pewnym czasie wszystko wróciło do poprzedniego stanu.

Co potem?

Po ukończeniu przez dziecko roku, sztywne reguły dotyczące snu przestały już istnieć. My i nasze dziecko tak przyzwyczailiśmy się do swojego życia, że wszystko toczyło się bez zmian. Około 12 godzin snu w nocy, około 2 godziny na popołudniową drzemkę. Zmiany, które zachodziły w tym okresie (do teraz) dotyczyły głównie rozwoju naszego dziecka i jego usamodzielniania się. Zdobycie każdej nowej umiejętności takiej jak chodzenie, czy mówienie powodowało chwilowe rozchwianie rytmu snu. Tak samo jak każdy dzień pełen wrażeń, zbyt dużo bodźców owocowały tym, że nasze dziecko stawało się nadmiernie pobudzone, a czasami tak wyczerpane, że nie mogło zasnąć. Ot taki paradoks. Zauważyć czasem można, że dzieci stają się hiper aktywne wieczorem. Choć mogłoby się wydawać inaczej, jest to oznaka zmęczenia. Potrzeba wtedy więcej czasu, żeby takie dziecko wyciszyć.
Około drugiego roku życia (+/- pół roku) u dziecka zaczyna pojawiać się wyobraźnia. Jest to ciężki czas, ponieważ dziecko, które pięknie zasypiało przez całe swoje życie zaczyna odczuwać strach. Nie można go wtedy zostawić, pozwolić mu płakać itp. ponieważ skojarzy ono zasypianie z czymś nieprzyjemnym. Jest to wspaniały moment na to, żeby zacząć opowiadanie i czytanie bajek przed snem, a przede wszystkim na opowiadanie dzieciom o świecie, o tym co nas otacza i zapewnienie go, że przy naszej opiece i obecności nic mu nie grozi.
Po ukończeniu przez Michała drugiego roku życia zrezygnowaliśmy całkowicie z używania smoczka. O tym, jak udało nam się to zrobić pisałam tutaj. Na szczęście obyło się bez komplikacji.
Teraz, kiedy Michał ma prawie trzy lata, sprawa z zasypianiem wygląda naprawdę różnie. Zazwyczaj wszystko przebiega gładko, synek potrzebuje tylko otwartych drzwi i światła zapalonego gdzieś na zewnątrz. Oczywiście zdarzają się wieczory, kiedy ni z gruchy ni z pietruchy, bez żadnego wyraźnego powodu ułożenie go do snu wydaje nam się wręcz niemożliwe, jednak nie panikujemy, bo mamy tę świadomość, że w końcu i tak padnie, ale z reguły wszystko jest ok.

Odstępstwa od normy

Co jasne, sztywne trzymanie się reguł nie zawsze jest możliwe, ale nie oznacza to, że do ukończenia przez dziecko roczku trzeba rezygnować z życia. Kiedy rezygnowaliśmy z naszych zasad?
– Kiedy Michał był chory.
Przy kaszlu i zatkanym nosie nie ma mowy o długim, nieprzerwanym śnie nocnym. Chodzenie do pokoju dziecięcego co 15 minut nie ma żadnego sensu, dlatego kiedy Michał był chory, braliśmy go w nocy do siebie. Pozwalało to wyspać się zarówno mi, jak i jemu. Usypianie jednak odbywało się zawsze w jego łóżeczku. Dlaczego? Bo zawsze mieliśmy nadzieję, że ta noc będzie lepsza niż poprzednia. I przy odpowiednich lekach nierzadko mieliśmy rację.
– Kiedy wyjeżdżaliśmy na wakacje.
Michał nocował wtedy w naszym pokoju, w łóżeczku turystycznym (babcia i dziadek na szczęście wyposażyli nas w takie łóżeczko), a jeśli nie było takiej możliwości spał z nami w łóżku. Nie ma co się spinać – po powrocie z wakacji w ciągu tygodnia wszystko wracało zawsze do normy. Gorzej odbijało się to na mnie. Nie byłam nigdy przyzwyczajona do spania z moim dzieckiem w jednym pokoju, co powodowało że budził mnie najmniejszy szmer.
– Kiedy nocowaliśmy u kogoś w domu.
W nowym miejscu Michał zawsze potrzebował więcej czasu żeby zasnąć. Potrzebował też bardziej naszej obecności. Od kiedy skonczył pół roku, w nieznanym mu miejscu musieliśmy zawsze poczekać w tym samym pokoju aż zaśnie. Na szczęście i tak obywało się bez kołysania i lulania.
– Kiedy jesteśmy na jakieś imprezie.
Co jasne, położenie Michała spać, kiedy wokół bawią sie inne dzieci jest wręcz niemożliwe. Czekamy wtedy aż sam zrobi się zmęczony, albo po prostu zasypia podczas powrotu domu.

Każde dziecko jest inne i inaczej może reagować. Mi jednak te reguły zapewniły spokój ducha. Czułam się z nimi komfortowo na tyle, że przy drugim dziecku z pewnością będę postępować tak samo. Zobaczę jak tym razem się sprawdzą. Szczerze mam nadzieję, że pójdzie nam równie dobrze. 🙂

Podobało Ci się? Udostępnij:

727 thoughts on “Jakim cudem moje dziecko ładnie zasypia i śpi?!”

 1. Pingback: topvideos
 2. Pingback: kinoteatrzarya.ru
 3. Pingback: projectio-freid
 4. Pingback: psy2022
 5. Pingback: psy
 6. Pingback: news news news
 7. Pingback: 4569987
 8. Pingback: link
 9. Pingback: 777
 10. Pingback: D4
 11. Pingback: 2021
 12. Pingback: The Revenant
 13. Pingback: synthroid 175 mcg
 14. Pingback: doxycycline food
 15. Pingback: img1
 16. Pingback: levofloxacin cheap
 17. Pingback: clubhouse invite
 18. Pingback: viagra
 19. Pingback: cialis 5mg price
 20. Pingback: sumatriptan cost
 21. Pingback: cymbalta hair loss
 22. Pingback: waar viagra halen
 23. Pingback: alendronate prices
 24. Pingback: celebrex heart
 25. Pingback: xkjsgkyt
 26. Pingback: tik tok
 27. Pingback: amitriptyline usa
 28. Pingback: cialis buy info/
 29. Pingback: citalopram cost
 30. Pingback: celecoxib cost
 31. Pingback: clonidine price
 32. Pingback: buy olmesartan
 33. Pingback: order donepezil
 34. Pingback: atomoxetine cheap
 35. Pingback: leflunomide tablet
 36. Pingback: viagra 150mg
 37. Pingback: online cialis
 38. Pingback: svaty 7
 39. Pingback: svaty 7 sezon
 40. Pingback: svaty—7—sezon
 41. Pingback: zyvox 600mg pills
 42. Pingback: zyloprim purchase
 43. Pingback: zocor 10 mg cheap
 44. Pingback: best site
 45. Pingback: voltaren nz
 46. Pingback: buy tricor
 47. Pingback: seroquel pharmacy
 48. Pingback: rogaine 5% otc
 49. Pingback: viagra bdsm
 50. Pingback: revatio prices
 51. Pingback: cialis 10mg
 52. Pingback: cheap cialis
 53. Pingback: remeron nz
 54. Pingback: man on viagra
 55. Pingback: vk login
 56. Pingback: join vk
 57. Pingback: viagra direct
 58. Pingback: levitra 20mg
 59. Pingback: provigil cheap
 60. Pingback: celebrex dosages
 61. Pingback: cheapest periactin
 62. Pingback: baclofen dysphagia
 63. Pingback: 232dfsad
 64. Pingback: atorvastatin pka
 65. Pingback: abilify vs rexulti
 66. Pingback: meclizine canada
 67. Pingback: indocin 75 mg usa
 68. Pingback: imuran 25mg cost
 69. Pingback: viagra walmart
 70. Pingback: viagra pills
 71. Pingback: see this page
 72. Pingback: cialis reviews
 73. Pingback: buy imitrex
 74. Pingback: cialis for sale
 75. Pingback: imdur 40 mg cheap
 76. Pingback: ioban keflex
 77. Pingback: hyzaar price
 78. Pingback: sildenafil online
 79. Pingback: cheap geodon
 80. Pingback: viagra vs levitra
 81. Pingback: viagra pfizer
 82. Pingback: ndc augmentin
 83. Pingback: 1444
 84. Pingback: elavil australia
 85. Pingback: buy ddavp 0.1 mg
 86. Pingback: my custom essay
 87. Pingback: cheap crestor
 88. Pingback: best thesis
 89. Pingback: cozaar 25mg online
 90. Pingback: dzhonuikfilm4
 91. Pingback: matrica-film
 92. Pingback: coumadin australia
 93. Pingback: 38QvPmk
 94. Pingback: cialis
 95. Pingback: levitra 10mg
 96. Pingback: custom essay help
 97. Pingback: viagra patent
 98. Pingback: tadalafil dosage
 99. Pingback: viagra working
 100. Pingback: Testogen
 101. Pingback: 158444
 102. Pingback: clomid for sale
 103. Pingback: HD
 104. Pingback: 4d atorvastatin
 105. Pingback: otc viagra
 106. Pingback: hod-korolevy-2020
 107. Pingback: how to take cialis
 108. Pingback: 44549
 109. Pingback: 44548
 110. Pingback: female viagra sex
 111. Pingback: viagra gone wrong
 112. Pingback: comprar cialis
 113. Pingback: cialis cost
 114. Pingback: vietnamese viagra
 115. Pingback: viagra free trial
 116. Pingback: viagra australia
 117. Pingback: cialis on line
 118. Pingback: tsoy
 119. Pingback: payday loans mn
 120. Pingback: personal loans nj
 121. Pingback: aig car insurance
 122. Pingback: batmanapollo
 123. Pingback: online casino
 124. Pingback: parx casino online
 125. Pingback: casino
 126. Pingback: gambling games
 127. Pingback: casino online
 128. Pingback: hollywood casino
 129. Pingback: cipro uk
 130. Pingback: celebrex prices
 131. Pingback: cardizem 120 mg nz
 132. Pingback: human-design-hd
 133. Pingback: dizain cheloveka
 134. Pingback: akmeologiya
 135. Pingback: buspar 5 mg canada
 136. Pingback: arava 20mg nz
 137. Pingback: fgu0ygW
 138. Pingback: MAMprEj
 139. Pingback: CFOSPUK
 140. Pingback: aldactone 100mg uk
 141. Pingback: actos 15mg otc
 142. Pingback: abilify 20mg usa
 143. Pingback: lexapro 5 mg usa
 144. Pingback: Cialis 10mg cost
 145. Pingback: like-v.ru
 146. Pingback: Cialis 10 mg pills
 147. Pingback: krsmi.ru
 148. Pingback: cialistodo.com
 149. Pingback: psy psy psy psy
 150. Pingback: buy generic cialis
 151. Pingback: Tenet Online
 152. Pingback: dom2-ru
 153. Pingback: plaquenil
 154. Pingback: 525
 155. Pingback: 323
 156. Pingback: prednisone generic
 157. Pingback: batmanapollo.ru
 158. Pingback: tadalafil dosage
 159. Pingback: moskva-psiholog
 160. Pingback: Cherkassy 2020
 161. Pingback: Vratar
 162. Pingback: viagra dosage
 163. Pingback: canada ed drugs
 164. Pingback: zoom-viber-skype
 165. Pingback: zoom-psykholog
 166. Pingback: slots real money
 167. Pingback: levitra 20 mg
 168. Pingback: gusmeasu.com
 169. Pingback: cbd oil for sale
 170. Pingback: slots online
 171. Pingback: viagra discount
 172. Pingback: best cbd oil
 173. Pingback: generic for cialis
 174. Pingback: 5 mg cialis
 175. Pingback: buy propecia
 176. Pingback: generic cialis
 177. Pingback: pharmacy
 178. Pingback: 5 mg cialis
 179. Pingback: viagra for sale
 180. Pingback: payday loans
 181. Pingback: cialis
 182. Pingback: cash loans
 183. Pingback: bitly
 184. Pingback: slot games online
 185. Pingback: rlowcostmd.com
 186. Pingback: pala casino online
 187. Pingback: buy levitra
 188. Pingback: online vardenafil
 189. Pingback: generic cialis
 190. Pingback: Buy cialis online
 191. Pingback: cialis 5mg
 192. Pingback: cialis coupon
 193. Pingback: cialis generic
 194. Pingback: cheap viagra
 195. Pingback: viagra coupon
 196. Pingback: viagra price
 197. Pingback: viagra 100mg
 198. Pingback: bitly.com
 199. Pingback: online ed meds
 200. Pingback: Buy cialis
 201. Pingback: t.me/psyhell
 202. Pingback: canada pharmacy
 203. Pingback: tadalafil
 204. Pingback: buy tadalafil
 205. Pingback: cheap viagra
 206. Pingback: buy cheap cialis
 207. Pingback: viagra generic
 208. Pingback: cheap viagra
 209. Pingback: viagra 50mg
 210. Pingback: chloroquine order
 211. Pingback: generic viagra
 212. Pingback: viagra 100mg
 213. Pingback: otc cialis
 214. Pingback: buy viagra
 215. Pingback: viagra cialis
 216. Pingback: stendra vs viagra
 217. Pingback: cialis at walmart
 218. Pingback: viagra
 219. Pingback: naltrexone hcl
 220. Pingback: cialis buy
 221. Pingback: online cialis
 222. Pingback: chloroquine aralen
 223. Pingback: generic ed pills
 224. Pingback: buy viagra online
 225. Pingback: viagra 100mg
 226. Pingback: cbd
 227. Pingback: cbd oil
 228. Pingback: djoker film
 229. Pingback: film doktor_liza
 230. Pingback: Buy pfizer viagra
 231. Pingback: viagra for sale
 232. Pingback: cialis discount
 233. Pingback: levitra online
 234. Pingback: cialis 20mg price
 235. Pingback: Buy viagra generic
 236. Pingback: buy cialis pills
 237. Pingback: PSYCHOSOCIAL
 238. Pingback: canadian cialis
 239. Pingback: coronavirus
 240. Pingback: psyhelp_on_line
 241. Pingback: cialis online
 242. Pingback: psiholog
 243. Pingback: sildenafil
 244. Pingback: Beograd film 2020
 245. Pingback: viagra online
 246. Pingback: cialis generic
 247. Pingback: Cialis price
 248. Pingback: canadian pharmacy
 249. Pingback: online pharmacy
 250. Pingback: film t-34
 251. Pingback: strelcov 2020
 252. Pingback: cialis pills
 253. Pingback: levitra
 254. Pingback: buy cialis cheap
 255. Pingback: generic viagra
 256. Pingback: buy cialis
 257. Pingback: viagra pills
 258. Pingback: cialis
 259. Pingback: viagra
 260. Pingback: kinoxaxru.ru
 261. Pingback: cialis 20mg
 262. Pingback: generic cialis
 263. Pingback: astrolog
 264. Pingback: ¯jak Son³k
 265. Pingback: +
 266. Pingback: viagra online
 267. Pingback: viagra
 268. Pingback: DSmlka
 269. Pingback: vk 2020
 270. Pingback: pod-vodoi
 271. Pingback: led-2
 272. Pingback: The-Gentlemen
 273. Pingback: koma 2020
 274. Pingback: human-design-space
 275. Pingback: dizajn cheloveka
 276. Pingback: human design
 277. Pingback: Film 2021
 278. Pingback: Film 2020
 279. Pingback: Film
 280. Pingback: 1plus1
 281. Pingback: #1plus1
 282. Pingback: 1plus1serial.site
 283. Pingback: tvrv.ru
 284. Pingback: fioricet2020.com
 285. Pingback: genfio.com
 286. Pingback: Watch+movies+2020
 287. Pingback: Dailymotion
 288. Pingback: serial 2020
 289. Pingback: Dollface-Season-1
 290. Pingback: Evil-Season-4
 291. Pingback: Evil-Season-3
 292. Pingback: Evil-Season-2
 293. Pingback: Evil-Season-1
 294. Pingback: See-Season-1
 295. Pingback: 4serial.com
 296. Pingback: canpharmb3.com
 297. Pingback: genericvgrmax.com
 298. Pingback: hqcialismht.com
 299. Pingback: topedstoreusa.com
 300. Pingback: 1 seriya
 301. Pingback: bofilm
 302. Pingback: LostFilm HD 720
 303. Pingback: kinosmotretonline
 304. Pingback: HDrezka
 305. Pingback: movies hdrezka
 306. Pingback: dorama hdrezka
 307. Pingback: youtube2019.ru
 308. Pingback: serial
 309. Pingback: filmy-kinokrad
 310. Pingback: Kinokrad
 311. Pingback: Watch TV Shows
 312. Pingback: movies
 313. Pingback: wwin-tv.com
 314. Pingback: Video
 315. Pingback: 2020
 316. Pingback: HD-720
 317. Pingback: ++++++
 318. Pingback: watch
 319. Pingback: +1+
 320. Pingback: 00-tv.com
 321. Pingback: tureckie_serialy
 322. Pingback: we-b-tv.com
 323. Pingback: javsearch.mobi
 324. Pingback: facebook1
 325. Pingback: facebook
 326. Pingback: a2019-2020
 327. Pingback: cleantalkorg2.ru
 328. Pingback: 2019
 329. Pingback: 2018-2019
 330. Pingback: youtube.com
 331. Pingback: click here
 332. Pingback: find out more
 333. Pingback: click here
 334. Pingback: go to the page
 335. Pingback: go
 336. Pingback: topdatingse.mobi
 337. Pingback: as reported here
 338. Pingback: speedsexsite.mobi
 339. Pingback: topfucksearch.mobi
 340. Pingback: link
 341. Pingback: visit web page
 342. Pingback: xxxvipsearch.mobi
 343. Pingback: page address
 344. Pingback: hdmobilesex.me
 345. Pingback: 623dtA9aESX
 346. A jak nauczylas przesypiania calej nocy trzymiesiecznego malucha? Ja do swojego wstaje trzy razy w nocy o 1, o 4 i o 7 a chcialabym zeby od 20 do 7 lub 8 przesypial bez jedzenia.

  1. Nie wiem czy go nauczyłam, czy sam się nauczył 😛 Do szóstego miesiąca wybudzałam go o 22/23 na ostatnie porządne karmienie (jakoś do 4 miesiąca karmiony był o tej godzinie moim mlekiem, potem już mieszanką). To taka podstawa, która pozwalała mu nie być głodnym. Resztę obserwowałam.
   W pewnym momencie zauważyłam, że Michał się budzi między tą 22 a 8, płacze, possie chwilkę pierś i idzie dalej spać. Postanowiłam spróbować wtedy dawać mu po prostu smoczek zamiast piersi, bo może się przyzwyczaił do ssania i tylko tego potrzebuje, a nie jedzenia. Jeśli się obudził kolejny raz oczywiście dawałam mu jeść, bo to oznaczało, że jednak jest głody. Jak nie – super 🙂 I tak jakoś metodą prób i błędów przestał się w końcu budzić typowo z przyzwyczajenia.
   Jeśli ktoś nie chce używać smoczka, może spróbować podawać wodę.
   Trochę jest z tym zachodu, tym bardziej, że jak Michał przestał w nocy pić, to i tak musiałam wstawać i w środku nocy odciągać trochę mleka (inaczej budziłam się z nawałem), ale jak ktoś jest zdeterminowany to da radę 🙂

 347. Twierdzisz, że po powrocie z wakacji w ciągu tygodnia wszystko wróciło do normy. U nas mija miesiąc i synek nadal chce spać z nami(spaliśmy razem przez 4 noce) 🙁 jesteśmy już wykończeni tą sytuacją, bo przed wakacjami przesypialiśmy całą noc. Może jakaś rada? Syn za miesiąc skończy dwa lata…

  1. A zasypia u siebie? Bywało tak, że musiałam więcej czasu spędzić w jego pokoju przy zasypianiu, żeby zasnął w swoim łóżeczku. Przeczytać więcej bajek, potrzymać go za rączkę, posiedzieć niedaleko (chociaż starałam się siedzieć tak, żeby mnie nie widział, żebym mogła wyjść :P). Kolejnym etapem było to, że siedziałam w pokoju obok i syn wiedział, że jak mnie zawoła, odpowiem mu że jestem. Czasami jeśli płakał, wchodziłam na chwilę, głaskałam go i wracałam do swojego pokoju. Jeśli się obudził w nocy też starałam się nie brać go do siebie tylko np. potrzymać go za rączkę (chociaż jak się budził milion razy to w końcu się łamałam). Jaką dokładnie macie sytuację?

   1. Syn zasypia u siebie i nie mamy z tym problemu, ale po kliku godzinach (czasem 2, a czasem przespi 5-6) przychodzi do naszego łóżka i kładzie się pomiędzy nami. Problemu by nie było gdyby faktycznie spał, ale on najczęściej wierci się. Widać że się nie wysypia: rano chce spać dłużej, drzemka popołudniowa również się wydłużyła. Ciągle go obserwuje i staram się analizować sytuacje, ale nie zauważyłam żadnej reguły w tym, kiedy śpi lepiej a kiedy gorzej. Wcześniej budził się w nocy, ale nie wychodził ze swojego łóżka. Dostawał wtedy wodę do picia lub smoczek i spał dalej. Teraz zrezygnował z picia w ogóle. Myślę, że może być to związane poniekąd z ząbkowaniem(brakuje nam jeszcze górnych piątek), ale nigdy nie trwało to tak długo, a zębów nadal nie widać.

    1. To, że zasypia u siebie to ogromny plus 🙂 Próbowaliście przenosić go z powrotem, posiedzieć z nim chwilkę aż kimnie? Nasze dziecko też ostatnio zaczęło przechodzić, tym bardziej że jest chore i budzi się w nocy często, ale staram się je odprowadzać do łóżeczka, ew. z nim chwilkę posiedzieć. Trzeba pamiętać, że wszytko to faza i na bank minie, tylko nie można zmieniać przyzwyczajeń. Będę trzymać za Was kciuki.

     1. Przenosimy, ale zostaje max. godzinę u siebie i wraca z powrotem. Mam nadzieję, że to minie, bo wkrótce wracam do pracy i pewnie znów odbije się to na śnie syna. Dziękuję za wszystkie rady a synkowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.